Skip to content

„Warriors, Queens, and Intellectuals: 36 Great Women Before 1400”, czyli o ilu z nich nie słyszałaś?

Last updated on 22 sierpnia 2020

Radość w czystej postaci 🙂

„Warriors, Queens, and Intellectuals: 36 Great Women Before 1400” to cykl wykładów przygotowany u nagrany przez prof. Joyce E. Salisbury z University Wisconsin–Green Bay. Słuchanie jej to czysta radość i przyjemność, jaką daje poznawanie historii.

Mam kłopoty z próbami przedstawiania historii poprzez biografie (vide moja recenzja „European History and European Lives: 1715 to 1914”). Jestem ostrożna i nie wydaje mi się, że da się przedstawić wielkie wydarzenia i procesy historyczne, patrząc na nie jedynie z perspektywy wybitnej jednostki (kronikarze, a zatem i historycy, rzadko zapamiętywali innych niż wybitni)

36 kobiet, które miały wpływ

Prof. Salisbury pokazuje 36 kobiet, które stały się symbolami czegoś więcej niż tylko wąsko pojmowane „cnoty niewieście”, tak podziwiane kiedyś i chyba powracające do obecnego dyskursu ?.

Książka (właściwie audiobook) pokazuje, jak życie tych niezwykłych pań wpływało na kształt historii i religii. Nie, nie żartuję z tą religią. Chcecie wiedzieć, skąd we współczesnym katolicyzmie i prawosławiu wziął się tak silny kult maryjny? Zajrzyjcie do biografii Pulcherii, tam znajdziecie odpowiedź.

Jeane d’Arc, czyli nieznane fakty z życia znanych kobiet

Wiele kobiet, które prof. Salisbury wybrała do zaprezentowania w „Warriors, Queens, and Intellectuals: 36 Great Women Before 1400”, to bohaterki mnóstwa wcześniej napisanych biografii.

Wydaje się przecież, że niewiele nowego można powiedzieć o Julii, córce cezara Augusta czy Joannie D’arc, prawda?

A jednak. Warto zobaczyć, jak życie Julii Starszej wpływało na kształt prawa Rzymu, które stanowił jej ojciec, czy jaki wpływ miała Joanna na rozwój państwowości tego czegoś, co później zostało nazwane Francją.

Poza Europą też było życie!

Największe klejnoty audiobooka to fascynujące portrety sióstr Trung, Wietnamek, które przez wiele lat kierowały ich ludem w walce z najazdami chińskiej dynastii Han.

Niesamowite jest to, co możemy się dowiedzieć o społeczeństwie i ludności zamieszkującej rejony, które dzisiaj są dla nas Wietnamem. Profesor Salisbury pokazuje, jak różnice w życiu rodzinnym i społecznym między Vietami i Hanami wpłynęły na kształtowanie się obu narodów, a nawet na kształt ich późniejszych państwowości.

Go, Boudicca!

Kolejna postać, której portret wart jest wysłuchania, to Boudicca, bohaterka brytyjskich Celtów. Żona, matka i przywódczyni, która stawiła czoło potędze rzymskich legionów. Prof. Salisbury pokazuje starcie doskonale zorganizowanej machiny wojskowej Rzymu i zmotywowanych, ale anarchicznych i dysponujących słabszym uzbrojeniem Celtów.

Boudicca… niewiele o niej wiedziałam, muszę przyznać. Kojarzyła mi się – przyznam ze wstydem – z brytyjskim serialem „Co ludzie powiedzą?”, w którym to Hiacynta przebiera się właśnie za tę królową. Wiem! Skandal! Jak można!? No nie wiem jak, no nie wiem!

Celtowie, ich kultura, religia i historia nigdy mnie nie fascynowały, ba – nawet nie interesowały specjalnie. Ale tak królowa? Jej bunt? Jej umiejętność zbierania wokół siebie plemion brytyjskich? Wykorzystanie odpowiedniego momentu i nieobecności Swetoniusza, niszczącego właśnie wyspę Anglesey i tamtejszych druidów.

Rzymianki mniej popularne niż Livia

Ciekawe są portrety Rzymianek: Poppei, Plotyny, Julii Mesy, Galli Placydii. Każda z nich stała „na skrzyżowaniu” historii i czasem to właśnie ich decyzje i ich wpływ na władców wprowadzał narody i świat na  jakąś ścieżkę.

Moja ulubiona postać?

Mam dwie. Pierwsza to Dama Murasaki, autorka „Opowieści o księciu Genji”; postać, która fascynuje mnie od dawna.

Druga to matematyczka Lubna, z muzułmańskiej Kordoby. Za jej pośrednictwem zaglądamy do świata europejskiego islamu, który nie był tak opresyjny dla kobiet, jak to mogłoby się wydawać, zyskujemy wgląd w świat wiedzy, światła i edukacji.

Sięgnijcie po „Warriors, Queens, and Intellectuals: 36 Great Women Before 1400” prof. Joyce E. Salisbury. To książka, przy której czas na dojazdach do pracy płynie szybko. Jedna z tych książek, które można słuchać na wyrywki i po których nieco łatwiej jest zrozumieć świat.

Ilustracje pochodzą z pdf, który jest dodatkiem do kursu i zawiera jego streszczenie 🙂 Sam w sobie jest dziełem sztuki, prawda?

Published inFascynacje historyczne

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *