Skip to content

„The Sound of a Wild Snail Eating” Elisabeth Tova Bailey, czyli książka zupełnie niezwykła

Last updated on 7 grudnia 2020


Wyobraźcie sobie, że jesteście bardzo chorzy

Spędzacie w łóżku nie tydzień, dwa.

Ale miesiące i lata.

Choroba sprawia, że jesteście zależni od innych i macie zaledwie tyle sił, by odwrócić głowę na poduszce. Pewnego dnia budzicie się w nocy i słyszycie dziwny dźwięk. Jakby ktoś bardzo, bardzo mały chrupał seler naciowy. I po chwili uświadamiacie sobie, że słyszycie jak ślimak, którego dostaliście od sąsiadki i który mieszka w terrarium, je sałatę.

„The Sound of a Wild Snail Eating” Elisabeth Tova Bailey to niezwykła książka

Pokazuje chorobę, ale przez pryzmat… pasji, a czytelnik dowiaduje się więcej o ślimakach jako takich, więcej o osobniku mieszkającym w terrarium,  niż samej o chorobie autorki.

Ale o samej Elisabeth Tova Bailey – o człowieku –  dowiadujemy się wiele. O tym jak znosi słabość, taką słabość, że jedynym zwierzęciem, które „jest dla niej ok”, które może nie tyle znieść, co zaakceptować w jej słabości – jest ślimak.

Autorka pokazuje rodzącą się fascynację ślimakiem, który trafił do niej przez przypadek i który z nią został, a następnie opisuje wygasanie tejże fascynacji – wszystko w rytm jej rosnących sił i powiększającej się rodziny zwierzaka.

Jest to ciekawa i bardzo subtelna obserwacją psychiki i tego, jak działa w sytuacjach granicznych.

No i mamy twarde, biologiczne, naukowe fakty o ślimakach

(po smokach to moje ulubione zwierzęta, proszę się nie śmiać!). Ich historia gatunkowa, biologia, rozród, ekologia. Co jedzą i gdzie mieszkają? Co lubią? Wiecie, że to jedyne zwierzęta, które czują zapach wapnia, pierwiastka?

A, i wiecie, czemu drań tak chrupał? Bo ma ponad 2,5 tyś „zębów”. Oto, dlaczego!

Książki nie wydano po polsku, ale wpiszcie w Google „The Sound of a Wild Snail Eating” movie a znajdziecie przynajmniej fragmenty nagrodzonego krótkometrażowego filmu o ślimakach w reżyserii autorki książki, Elisabeth Tova Bailey.

Ślimak ze zdjęcia mieszka pod moim blokiem.

 

Published inCo teraz czytam? Czego słucham?

Be First to Comment

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *