Skip to content

„The science of extreme weather”, czyli profesor Eric R. Snodgrass tłumaczy pogodę

Wszystkie media elektroniczne uparły się straszyć mnie „Bestią ze wschodu”. Jako odtrutkę na panikę (bo temperatura -10 jest przecież dramatycznie niska!) postanowiłam posłuchać czym są ekstremalne zjawiska pogodowe i jak powstają.

Wiedza jest dobra na nieracjonalne obawy.

Sięgnęłam zatem po audiobooka

Moje ulubione The Great Courses wypuściły właśnie takiego, jakiego szukałam: „The science of extreme weather” prof. Eric R. Snodgrassa z University of Illinois.

Snodgrass JEST łowcą burz, jeździ za tornadami, naukowo zajmuje się pogodą i szkoleniem meteorologów. Pod linkiem macie jego publikacje, a tu – wideo z jedną z jego prelekcji.

Wiecie co? Uwiódł mnie entuzjazmem

zdolnością tłumaczenia nie tak prostych zagadnień, jakością materiałów dodatkowych, zawartych w materiałach dodatkowych do jego kursu, oraz tym, że nie pojechał ścigać tornada, bo akurat tego dnia wypadała lekcja tańca, na którą uczęszcza z żoną, a to było ważniejsze.

Kurs Snodgrassa jest – z natury swojej – amerykocentryczny

Trudno wymagać czegoś innego. Jednak profesor Snodgrass tłumaczy także zjawiska atmosferyczne, spotykane poza Ameryką północną.

„The science of extreme weather” to 12 godzin podróży przez naukę, która stoi za powstawaniem zjawisk pogodowych

Jak powstają fronty atmosferyczne? Skąd biorą się huragany? Kiedy pada grad, a kiedy osadza się szadź? Czym jest piorun i z czego się składa? To pytania, na które „The science of extreme weather” odpowiada.

Ale jest też ten audiobook spojrzeniem na narzędzia, jakimi dysponują meteorolodzy, jest także przypomnieniem, jak nową i stosunkowo świeżą nauką jest meteorologia. Snodgrass mówi, jak przypadki pomagają w odkryciach i jak nauka ratuje życie.

Lekcje przetrwania

Jako doświadczony meteorolog i łowca burz Snodgrass dzieli się ze słuchaczami informacjami, które mają zasadnicze znaczenie: co robić w czasie huraganu? Gdzie się chronić? Jakie jest najbezpieczniejsze miejsce (poza domem) do przeczekania gwałtownej burzy? Co warto mieć w samochodzie i co może się przydać w czasie gwałtownego załamania pogody. Jak bezpiecznie obserwować niebezpieczne zjawiska pogodowe?

„The science of extreme weather” to nauka i fakty, plus anegdoty i porady

Dobrze, że jest pdf towarzyszący, bo miałabym kłopoty ze słownictwem. Nie jestem specjalistą i bez niego trudno byłoby mi przyswoić sobie przekazywaną wiedzę.

Interesują Was szaleństwa pogody? „The science of extreme weather” to coś dla Was!

 

Published inFajną książkę wczoraj czytałam!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *