Skip to content

Jeff Guinn i jego” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Słucham tego audiobooka od kilku dni

Wracam, powtarzam sobie części rozdziałów. Słucham po kilka razy. Jeff Guinn napisał wstrząsającą książkę: ” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Po polsku książka wyszła nakładem Wydawnictwa Poznańskiego jako „Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo”.

Jeśli została dobrze przetłumaczona – to zachęcam do sięgnięcia po nią.

O czym jest audiobook (i książka)?

O Jimie Jonesie, przywódcy Świątyni Ludu. Członkowie tej socjalistycznej sekty 18 listopada 1978 popełnili w Gujanie, w budowanej w dżungli osadzie Jonestown, zbiorowe samobójstwo.

Instygatorem tego aktu był Jim Jones. W sumie zginęło 918 członków Świątyni Ludu. Wśród ofiar były dzieci.

Kim był Jim Jones?

Jak zaczynał? Jaki był? Jakim cudem chłopak z Indiany umiał tak manipulować ludźmi? Co działo się w Świątyni Ludu? Na te pytania odpowiada Jeff Guinn.

Portret, który maluje Guinn jest wycieniowany. Owszem, widzimy kontrolującego egocentryka i manipulatora. Ale widzimy i osobę, która działa na rzecz integracji rasowej, na rzecz wsparcia ubogich w USA. Kiedy wrażliwy człowiek stał się morderczym przywódcą sekty? Zawsze nim był? Udawał? Dlaczego mu na to pozwolono? Czemu ludzie za nim szli?

Na przynajmniej kilka z tych pytań odpowiada Jeff Guinn w ” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Mocne, faktograficzne, rzetelne, niesentymentalne. Autor nie ocenia, daje fakty i zadaje pytania.

Jeśli lubicie historię, psychologię i true crime – sięgnijcie po tę pozycję. Po angielsku jest świetnie przeczytana, polskiego tłumaczenia nie znam, ale Wydawnictwo Poznańskie to solidna firma.

Published inFascynacje historyczne

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *