Skip to content

Jeff Guinn i jego” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Słucham tego audiobooka od kilku dni

Wracam, powtarzam sobie części rozdziałów. Słucham po kilka razy. Jeff Guinn napisał wstrząsającą książkę: ” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Po polsku książka wyszła nakładem Wydawnictwa Poznańskiego jako „Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo”.

Jeśli została dobrze przetłumaczona – to zachęcam do sięgnięcia po nią.

O czym jest audiobook (i książka)?

O Jimie Jonesie, przywódcy Świątyni Ludu. Członkowie tej socjalistycznej sekty 18 listopada 1978 popełnili w Gujanie, w budowanej w dżungli osadzie Jonestown, zbiorowe samobójstwo.

Instygatorem tego aktu był Jim Jones. W sumie zginęło 918 członków Świątyni Ludu. Wśród ofiar były dzieci.

Kim był Jim Jones?

Jak zaczynał? Jaki był? Jakim cudem chłopak z Indiany umiał tak manipulować ludźmi? Co działo się w Świątyni Ludu? Na te pytania odpowiada Jeff Guinn.

Portret, który maluje Guinn jest wycieniowany. Owszem, widzimy kontrolującego egocentryka i manipulatora. Ale widzimy i osobę, która działa na rzecz integracji rasowej, na rzecz wsparcia ubogich w USA. Kiedy wrażliwy człowiek stał się morderczym przywódcą sekty? Zawsze nim był? Udawał? Dlaczego mu na to pozwolono? Czemu ludzie za nim szli?

Na przynajmniej kilka z tych pytań odpowiada Jeff Guinn w ” The Road do Jonestown. Jim Jones and Peoples Temple”.

Mocne, faktograficzne, rzetelne, niesentymentalne. Autor nie ocenia, daje fakty i zadaje pytania.

Jeśli lubicie historię, psychologię i true crime – sięgnijcie po tę pozycję. Po angielsku jest świetnie przeczytana, polskiego tłumaczenia nie znam, ale Wydawnictwo Poznańskie to solidna firma.

Published inFascynacje historyczne

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *