Skip to content

„Edukacja seksualna dla rodziców” Sylwii Osady i Magdy Biednik, czyli jak mówić do dzieci o „tym całym seksie”

„Rozumiem, że rodzice, którzy nie chcą podejmować z dziećmi tematu seksualności, zakładają, że one same [dzieci – uzup. ML] się tym nie zainteresują. Czy zakładają, że uda się wydłużyć ten okres z dala od seksualności do, no nie wiem, 18 roku życia? A może jeszcze dłużej? No, to można pozostać, że tak powiem w błogiej nieświadomości i oczekiwaniu, że nie dając dostępu do wiedzy, po prostu nie będzie to wzbudzało ciekawości.Niestety nic bardziej błędnego. […] Każemy dzieciom uczyć się matematyki, historii, biologii, geografii i chcemy, żeby były nimi zaciekawione. To jak można wpaść na taki pomysł, żeby zgasić w dziecku zaciekawienie samym sobą?”

Śmiałam się kiedyś z siebie na Instagramie,

opisując, jak lata temu odpowiedziałam na pytanie mojego brata o to, skąd się biorą dzieci i w efekcie – skąd się wziął on. Po przeczytaniu książki, którą chcę się dziś z Wami podzielić moje rozbawienie zniknęło gwałtownie.
Okazuje się, że można zrobić komuś krzywdę nie chcąc tego, nie planując, ot, z głupoty. Mam nadzieję, że tata, który prostował moją „dowcipną” odpowiedź, okazał się mądrzejszy niż ja.

„Edukacja seksualna dla rodziców” Sylwii Osady i Magdy Biednik

To książka, którą przeczytałam ostatnio i bardzo Was zachęcam do sięgnięcia po nią. To pozycja skierowana do rodziców i napisana w formie dialogu. Seksuolożka Sylwia Osada i dziennikarka Magda Biednik podejmują w niej bardzo różne tematy. Odpowiadają m.in na pytania jak długo można kąpać się z dzieckiem, kiedy dziecko powinno samo myć własne okolice intymne, jak traktować wstyd dziecka, czym jest zły dotyk.

Rodzic, sięgający po książkę Osady i Biednik, jest zaproszony do zrobienia testu, który pomoże mu zyskać wiedzę i zrozumieć, ile sam wie i rozumie „z tej całej edukacji seksualnej”. Test znajdziecie po pierwszym rozdziale, który ma nam uświadomić, jak ważna w rozwoju dziecka jest edukacja seksualna.

„Nie dotykaj się tam, nie wolno…”

Nie wiem, jak Wy, ale ja te słowa usłyszałam, kiedy byłam dzieckiem. Pamiętam straszny wstyd, który poczułam wtedy. Byłam przerażona i chyba zdruzgotana, bo w głosie babci było tyle wyrzutu i gniewu. Uświadomiłam sobie, że nawet nie wiem, nie pamiętam, co „strasznego” wtedy robiłam… ile miałam? Pięć lat? Sześć? Co może robić dziecko w tym wieku? Rozważać zalety seksu analnego z pięcioma partnerami na zmianę?… no właśnie.

Czy powinnam je była usłyszeć? Nie. Zobaczcie, co Sylwia Osada mówi o takich słowach skierowanych do dziecka:

„Nie wolno takich rzeczy mówić! Bo [dziecko – uzup. ML] dostaje wówczas informację, że jakaś część ciała jest częścią złą, częścią zakazaną, inną niż wszystkie pozostałe. I to z takim negatywnym wydźwiękiem. To może doprowadzić do tego, że w głowie dziecka stworzy się podział, że ono w całości nie jest OK i jest jakaś jego część, która nie jest w porządku. Więc jeśli czegoś naprawdę nie wolno mówić do dzieci, w kontekście ich seksualności – to właśnie takich rzeczy!”

Przeczytałam tę książkę i z czystym sumieniem polecam ją wszystkim znajomym rodzicom. Można ją znaleźć i kupić na klinikamilosci.pl *„Edukacja seksualna dla rodziców” to książką, z której dowiecie się nie tylko tego, czego dzieciom nie wolno i nie powinno się mówić, ale i tego, co mówić i jak. Jak radzić sobie z buntem nastolatka, z pierwszą miłością i o mnóstwie rzeczy, które mogą się wydawać trywialne – dla dorosłych – ale o których rzadko umiemy mówić.

Sięgnijcie po tę książkę. Warto, bo edukacja seksualna to nie jest seksualizacja.

* Nie, nie mam „procentu od sprzedaży”. Znam Magdę Biednik, szanuję ją i lubię. Jako człowiek, który nie korzystał z dobrodziejstw edukacji seksualnej, wiem i czuję jak ważne jest to zagadnienie, dlatego Sylwii i Magdzie kibicuję i będę o ich książce pisać i mówić o niej każdemu, kto chce słuchać. Oraz tym, którzy o niej słuchać nie chcą. No. 
Published inFajną książkę wczoraj czytałam!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *