Skip to content

Ach, ci Wikingowie! Czyli „The Vikings” K. W. Harla

Kolejny doskonały audiobook nagrany przez prof. Kennetha W. Harla.

Tym razem dostajemy 36 wykładów o Wikingach.

Tak, będzie o atakach na biedne i niczego się nie spodziewające klasztory, o rzeziach i walkach, ale nie tylko.

Dla mnie to przede wszystkim fascynująca opowieść o zmianie. O przejściu z bycia niewielką grupą ludów zagubionych na północy Europy do bycia klasą rządzącą w wielu „krajach”/rejonach/regionach. Od grup rodzinnych po monarchie.
„The Vikings” traktują także o wpływie religii na zmianę form bytowania, o fascynujących sagach rodzinnych, o technologii budowania statków.
O chęci eksploracji, o tym, jak ciężkie warunki środowiskowe stworzyły twardych ludzi.

Rzym a ludy północy

Muszę przyznać, że z fascynacją słuchałam nie tylko o tym, jak „pompa ssąco tłocząca”, jaką było Imperium Rzymskie, wysysało wojowników i osadników z północy kontynentu, co wpływało na fakt, że w zasadzie nie było nadwyżki populacji, która mogłaby tworzyć miasta. Jak stworzyło tym samym na rubieżach swojego imperium społeczeństwa zawsze gotowe do dostarczania siły roboczej, ale nie osiadłe w rzymskim rozumieniu. I jak w końcu Rzym za to zapłacił.

Świat to układ naczyń połączonych – dalej tego nie możemy zrozumieć.

Fascynująca Ruś i Waregowie

Najciekawszą dla mnie częścią wykładów były te poświęcone Islandii oraz interakcjom Wikingów i ludów osiadłych na ziemiach dzisiejszej Rosji, Ukrainy i Białorusi. Niesamowicie wyglądało tworzenie Rusi, mieszanie się kilku żywiołów: północnego, słowiańskiego, ludów ze stepów, bizantyjskiego. Efekt był i jest niesamowity i często dla nas niezrozumiały. (Harl kreśli „vodka/hashish line”, co jest ciekawym sposobem na podział ludów zamieszkujących wschodnią część Eurazji. Nigdy tak na to nie patrzyłam😂)

 

Wykłady profesora Harla udowadniają, że Wikingowie to o wiele więcej niż owłosieni olbrzymi, wymachujący mieczami i palący wszystko, co tylko się da.
Posłuchajcie, przekonacie się, jaką rolę miał handel w życiu Wikingów. Tam nie było szlachty, którą kala sama myśl o handlowaniu. Nie.

Kolejna doskonała pozycja popularnonaukowa. Każda minuta warta słuchania, zwłaszcza że Kenneth Harl potrafi opowiadać i daje się opowieści ponieść.

Published inFascynacje historyczne

Be First to Comment

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *